BEAVER

Project Description

Proiectul – „Cercetări privind eco-etologia castorului în România” (acronim: BEAVER)

Scopul proiectului este  determinarea, prin folosirea unor metode moderne de cercetare, a caracteristicilor eco-etologice ale speciei Castor fiber în condițiile din Romania.  Este necesar sa menționam faptul ca acesta reintroducere poate fi considerata, din anumite puncte de vedere, ca fiind o introducere a unei specii noi, în timp, lanțurile trofice  suferind ușoare modificări. În aceasta ordine de idei este esențial să se cunoască în ce mod s-a reintegrat specia în cadrul biocenozei și ce particularități eco-etologice prezintă, comparativ cu alte state ale Europei. Astfel proiectul  fundamentează științific conservarea și consolidarea diversității biologice și ecologice unul din obiectivele  principale ale programului.

Prin colaborare  într-un  domeniu vital   cum este cel al conservării mediului,   cercetarea realizata în acest parteneriat, va aduce un plus de competitivitate in studiul faunei protejate la nivel european. Prin acest proiect de parteneriat  va creste coeziunea dintre ICAS,  Universitatea Transilvania și Fundația Carpați – instituții din sectoare  diferite:  cercetare, învățământ,  societatea civila,  sfere care au implicații profunde asupra dezvoltării societății romanești cu respect asupra naturii și calității vieții.

Project Details

Tags: Proiecte